czwartek, 24 kwietnia 2014

Rozmnażanie hosty

          Hosta, inaczej funkia, to roślina spotykana niemalże w każdym ogrodzie. Do doskonałego wyglądu i osiągnięcia okazałych rozmiarów potrzebuje stale wilgotnego i żyznego podłoża, stanowiska cienistego lub półcienistego. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie i rozmnażaniu a kwiecień to dobry moment by do tego się zabrać - właściwie to już ostatni dzwonek na jej podział. Poniżej kilka zdjęć jak łatwo, szybko i tanio z jednej rośliny zrobić kilka.



Z matecznika, przy pomocy szpadla, odcinamy część kępy i dzielimy ją na jeszcze mniejsze.



 


Odciętą nową roślinę sadzimy do doniczki z ziemią próchniczną lub na inne miejsce w ogrodzie i koniecznie podlewamy. Za kilka tygodni będzie można cieszyć się nową rośliną.
Podobnie można rozmnażać wiele bylin i traw np. liliowce, tawułki.

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Wianek wielkanocny



           W Polsce, już chyba w każdym domu robione są wielkanocne wianki, nawet jeżeli nie, to raczej każdy chciałby przyozdobić nimi drzwi swojego mieszkania. Sprawa wykonania wianka jest łatwa i przyjemna. Wystarczy wybrać się do sklepu w którym znajdziemy ozdoby wielkanocne i sztuczne kwiaty. Potem znajdujemy chwilę wolnego czasu i chwytamy za pistolet do kleju na gorąco, potrzebna będzie też inwencja twórcza. Na początku robimy próbne zestawienie kolorów, kwiatów, dodatków. Po przemyśleniu kompozycji przyklejamy ozdoby i ...




i za około pół godziny, mamy wielkanocny wianek, gotowy do powieszenia na drzwi. 


 
 Po zrobieniu jednego wianka, zawsze pozostaje niedosyt .... Wystarczy poszperać wśród starych ozdób w kartonowym pudle i możemy znaleźć klasyczny wiklinowy wianek, proszący się o przeróbkę.


Po odświeżeniu i pomalowaniu starego wianka białą farbą, standardowo, przyklejamy na gorąco wcześniej wybrane kwiaty i dodatki do jego konstrukcji.


  
 
 I stary wianek w całkiem nowej odsłonie gotowy.

niedziela, 13 kwietnia 2014

Pstrokata wiosna

 
Co tydzień nowy kolor, nowa roślina kwitnie. 
Przydrożne drzewa "strzelają pąkami" a w ogrodach i nie tylko znajdziemy już wszystkie kolory tęczy. Gałązki migdałków już za chwilę pokryją gęsto, różowe kwiaty. Róż pokrywa też najniższe piętro rabat w postaci pierwiosnków pruchonickich i gruźińskich. 'Białe drzewa'-śliwa domowa mirabelka, zna ją każdy ale głównie wiosną, wszyscy bezbłędnie potrafią wskazać ją palcem.




Forsycje kwitną już dłuższy czas i zapowiadają początek kwitnienia tulipanów. Sasanki, hiacynty i nie tylko, w połączeniu z barwnymi żurawkami stanowią zgrane kompozycje kolorystyczne. Po krokusach zostały już tylko liście ale za to ich cebulki przybierają w siłę, żeby w przyszłym roku znowu oznajmić nadejście wiosny




Prymula elatior - pierwiosnek wyniosły i Viola cornuta- fiołek rogaty, według mnie najlepiej wygląda posadzony w dużych rozległych grupach i w różnych kolorach. Dzięki nim ogrody stają się jeszcze bardziej kolorowe.