piątek, 24 stycznia 2014

Byliny na rabacie


 Częścią stałą i niezmienną rabaty są od lat:
 • migdałek trójklapowy (prunus triloba)
 • śliwa wiśniowa (prunus cerasifera) 'Pissardii
 • żywotnik zachodni(thuja occidentalis) 'Brabant' formowany w kule i spiralkę
 • żywotnik zachodni (thuja occidentalis) 'Columna'
 • mahonia pospolita (mahonium aquifolium)
 • jałowiec łuskowy (juniperus squamata) 'Blue Carpet'
 • pięciorniki krzewiaste (potentilla fruticosa) 'Goldkissen'
 • tawuła japońska (spiraea japonica) 'Little Princes'

            Na przełomie lat eksperymentowałam z różnymi roślinami, na rabacie swoje miejsce znajdowały wszelakie rodzaje krzewów i bylin. Początkowo stawiałam na byliny, wydawały mi się tanie, szybko rosnące i niezbyt trudne w uprawie, były to: dąbrówka rozłogowa (ajuga reptans), funkie (hosta), bergenie sercolistne (bergenia cordifolia), liliowce (hemerocallis), serduszka okazała (dicentra spectabilis), czyściec wełnisty (stachys byzantima), kukliki (geum), piwonie (piwonium), żurawki (heuchera), liatry kłosowe (liatris spicata), goździki (dianthus), sasanki  zwyczajne (pulsatilla vulgaris) i niezapominajki (myosotis).
           
            Dąbrówka rozłogowa rozrastała się w bardzo szybkim tempie, niekontrolowana, prawdopodobnie w tym roku zarosłaby pół rabaty. Bergenia zachwycała kwiatami wiosną, zaś jesienią zmiennym kolorem liści. Serduszka - po tym jak zżółkła jej część nadziemna), nie było po niej śladu. Jedynie hosty i liliowce wydawały mi się wtedy efektowne.

  czerwiec 2008
  maj 2009
  lipiec 2009
            
            Po kilku latach zaczęły się wielkie zmiany, część roślin została przesadzona na inna rabatę, pozostałe sukcesywnie dokupowałam.
            Całkiem przypadkiem trafiłam na krzewuszkę (weigela florida) odmiany 'Brigella', od razu znalazła swoje miejsce w ogrodzie. Dąbrówka i bergenia zostały przesadzone za nią. Na wiosnę ich kwiaty odważnie wychylają się zza jej jeszcze nieulistnionych pędów. Hosty zostały podzielone i przesadzone również w sąsiedztwo krzewuszki, dobrze komponują się z lawendami (lavandula angustifolia).
   
  czerwiec 2012

  Na przełomie maja i czerwca, goździki stanowią mocny akcent kolorystyczny.

  maj 2012

            Liliowce odmiany 'Stella D'Oro'-moje ulubione, którejś wiosny podzieliłam na kilka i posadziłam obok siebie, zaś między tawułami czosnki ozdobne (allium) odmiany 'Globemaster'. Jałowiec łuskowy (juniperus squamata) 'Blue Star' również dołączył do kolekcji.

  czerwiec 2012

            Więcej odmian żurawek, z różnorodnym kolorem liści i dobrze prezentujące się wśród nich świerki białe (picea glauca) odmiany 'Sanders Blue', uatrakcyjniają teren cały sezon. Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) w różnych odmianach, prócz tego, że jej kwiaty zdobią i dobrze komponują się z miskantem chińskim (miskanthus sinensis) odmiany 'Flamingo' to przyciągają też mnóstwo owadów. Liatra kłosowa od lat pozostaje na swoim miejscu.

  czerwiec 2012                                                                                          sierpień 2012        
  lipiec 2012

            Po licznych wędrówkach po ogrodzie swoje miejsce znalazły też tawułki (astilbe) odmiany 'Pumilo' i 'Superba'. 

  sierpień 2011
           
            Kremowo-białe kwiatostany hortensji bukietowej (hydrangea paniculata) 'Limelight' i lawenda w pełnym rozkwicie od sierpnia stanowią główną ozdobę tej części rabaty.

  sierpień 2012


   Obecnie rabata wygląda jak na zdjęciach poniżej, chociaż to pewnie nie koniec zmian.

  lipiec 2013
  sierpień 2013

3 komentarze:

 1. Coś pięknego marzę o takim ogrodzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, marzenia trzeba spełniać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Harmonia kolorow i ksztaltow i pewnie zapachow, cudo!

  OdpowiedzUsuń