sobota, 3 września 2016

WERBENA UNIWERSALNA i TARGI ZIELEŃ TO ŻYCIE.

          Świeżo po targach ZIELEŃ TO ŻYCIE, więc powinnam o tym napisać ja jednak przewrotnie bo nie zachwyciło mnie nic, no może prócz stoiska Państwa Szmit - byliny królowały!! i mojego krótkiego spotkania blogerów. Nie pamiętam tez tak słabego ogrodu pokazowego.. więc zamiast napisać o wystawie wole pokazać pewną roślinę którą uwielbiam!!

          Werbena patagońska (Verbena bonariensis), uniwersalna dla mnie - pasuję do każdego ogrodu. W nowoczesnym nadaje ogrodowi lekkości i podkreśla jego charakter, w klasycznym jest uatrakcyjnieniem rabat a w rustykalnym tworzy niezwykłe kompozycje i przyciąga jeszcze więcej owadów.
          Bez wahania można sadzić ją, jeżeli oczywiście warunki na to pozwolą, niemalże wszędzie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu ale w półcieniu też sobie poradzi. Potrafi znosić długotrwałą suszę ale musimy zapewnić jej przepuszczalne i próchniczne podłoże.


          Genialną sprawa jest to, że pomimo swojej wysokości, lekkości i zwiewności nie pokłada się i nie łamie, ma sztywne pędy! I tu uwaga!! pomimo, że większość myśli, że to bylina niestety, nie zimuje u nas- to jej jedyny jak dla mnie minus, ale za to rozsiewa się samoistnie. Nasiona możemy także zbierać i wysiewać samodzielnie już w lutym. Werbena jest bardzo pożyteczna dla pszczół i motyli a także dla nas. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Pachnie wanilią i doskonale komponuje się nie tylko w ogrodach ale też w wazonach, w bukietach i saute. Nie polecam jej pedantom - ze względu na opadające kwiaty ;-).

W ogrodach idealnie wygląda posadzona z:
- miskantami, rozplenicami, turzycami
- roślinami o bordowych liściach (krzewuszki, pęcherznice, berberysy)
- z hortensjami, bukszpanami, wrzosami
- z innymi bylinami (rudbekie, żurawki, rozchodniki, hosty o sinych liściach, astry, jeżówki)
- w towarzystwie mniejszych drzew (brzozy Jacquemontii, Doorenbos, jabłoni ozdobnych)

Zdjęcia werbeny zrobiłam nigdzie indziej jak w ogrodzie Państwa Majewskich w Witowicach, jesienią jest tam pięknie :-)

6 komentarzy:

 1. Państwo Majewscy mają piękny ogród :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda!! ma już dobrych kilka lat ale co roku zaskakuje nowymi detalami.

   Usuń
 2. A jak we własnym ogrodzie ;-) ? U mnie np. wcale się nie wysiała i wcale nie chce rosnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się okaże ;-), posadziłam ją pierwszy raz w tym roku. W ogrodzie rodziców nie mam za bardzo już miejsca a swój ogród zaczęliśmy budować od wiosny tego roku..

   Usuń
 3. Na targach były piękne bukiety jesienne :) A werbena faktycznie jest bardzo uniwersalna - dobrze wygląda w ogrodzie i w flakonie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, były piękne bukiety, niestety zupełnie o tym zapomniałam i przegapiłam, żałuję !

   Usuń