wtorek, 10 października 2017

JAK DEKOROWAĆ DONICE JESIENIĄ

          Przychodzi taki moment, że jesienią w donicach przed domem brakuje energetycznych kolorów. Prócz wrzosów, bratków, chryzantem, astrów, ozdobnych kapust i traw możemy i powinniśmy wybierać też rośliny o ozdobnych liściach i przede wszystkim rośliny o dekoracyjnych owocach.
       
 Kilka dni temu zostałam poproszona o obsadzenie kamiennych donic wrzosami. Myślę sobie hmm.. same wrzosy? będzie nudno.. ale przy szaroburej i deszczowej pogodzie niewiele roślin będzie wyglądało efektownie, być może ze za chwilę pojawią się przymrozki i wiadomo co będzie z kwiatami..  
          Dziś pojechałam sadzić wrzosy.. ale, ale rano coś mnie tknęło żeby uciąć ze swoich donic gałązki bluszczu na wypadek gdybym była niezadowolona z efektu końcowego. Intuicja mnie nie zawiodła bo byłam niezadowolona.. ;) Same wrzosy i w dodatku w jednym kolorze zawsze wyglądają nudno, dorzuciłam gałązki bluszczu.
Wrzosy i bluszcz, już jest lepiej ale moja ambicja nie pozwalała mi zostawić donic w takim stanie.. Nie miałam żadnych dodatkowych roślin ale byłam w dużym ogrodzie z mnóstwem roślin, wiec potrzebny był mi tylko sekator. W jednym końcu ogrodu ognik, w innym berberysy a w jeszcze innym trzmielina.. Postanowiłam zrobić w donicy coś na zasadzie bukietu.. Gałązki trzmieliny wybrałam najładniejsze, najbardziej wybarwione, gałązki z owocami ścięłam i obskubałam z liści  'powtykałam' głęboko w ziemię tak żeby pod ciężarem owoców nie powypadały. Rach, ciach, kilka chwil krzyku, kilka pokłutych palców berberysem i ognikiem.. i ta dam.. jestem zadowolona..
          Kompozycja taka nie jest niewiadomo jak trwała, tak czy siak musimy pamiętać o podlewaniu i o tym by wybierać trwałe rośliny.  Za jakiś czas owoce na pewno zaczną schnąc a listki trzmieliny i bluszczu mogą ale nie muszą więdnąć, pomimo tego całość  będzie efektowna nawet po przyjściu przymrozków.

 Oczywiście do tego zestawu śmiało można dorzucić inne dodatki np.czerwone i żółte gałązki derenia lub ustawić obok donic dynie ozdobne ale takich rarytasów w ogrodzie już nie było. Niewielkim kosztem i z tego co mamy pod ręką w ogrodzie o tej porze roku, zawsze możemy wyczarować coś ładnego.

7 komentarzy:

 1. Świetnie to wygląda :P Bardzo interesujący wpis! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I pięknie jest! Ja, oprócz bluszczu, jako wypełniacz i dodatek do wszystkiego, mam w pogotowiu kępki barwinka. Bardzo polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda, że wygląda genialnie, też go bardzo lubię ;)

   Usuń
 3. Ale wyraziste kolory! Przepięknie to wygląda. Właśnie dlatego kocham jesień - kolory są fenomenalne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Great article..I am looking so forward to your blogcomment and
  I love your page on your post.. That is so pretty..
  ดูหนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 5. Na prawdę robi wrażenie, w Warszawie ciężko o takie donice

  OdpowiedzUsuń