wtorek, 21 października 2014

ŚWIAT LABIRYNTÓW W BLIZINACH           Wyprawa na Kaszuby trwała zbyt krótko ale wystarczająco na tyle, by oprócz uczestniczenia w warsztatach zobaczyć na własne oczy ŚWIAT LABIRYNTÓW W BLIZINACH, genialna rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych oddalona od Gdańska o 35 km. Miejsce to jest doskonałym przykładem na to, że dzieci mają większą radość z zabawy i obcowania z naturą niż z drogiej zabawki. Zatem będąc w wakacje nad Bałtykiem warto poświęcić jeden dzień leniuchowania na plaży, na rzecz tego miejsca. 
          Założenie to znajduje się na kilku hektarach a jego główną atrakcją jest ogromny labirynt z kukurydzy, który co roku zmienia wzór, w tym roku motywem przewodnim był OLBRZYMI ŚPIĄCY SMOK a jego autorem jest Adrian Fisher - światowej sławy projektant labiryntów. Co prawda my odwiedziliśmy Labirynty pod koniec września, w pochmurny dzień, co widać na zdjęciach ale i tak miejsce to robiło wrażenie.

Zdjęcie lotnicze labiryntu, fot. Agnieszka Hubeny-Żukowska
           Przed wejściem do głównego labiryntu musimy zaliczyć tzw. rozgrzewkę i w zamian za kilka pieczątek rozwiązać drobne łamigłówki, dopiero potem możemy przekroczyć bramę kukurydzianego labiryntu. 


          Labirynt w roku 2014 założony był na ok 3ha kukurydzy i liczył 5,5km ścieżek a zmierzenie się z nim wymagało od 1 do 2 godzin z różnym skutkiem.. nawet dorośli gubią się w nim.


Kręte ścieżki widziane z pomostu, trudno uwierzyć, że z lotu ptaka w całości przedstawiają smoka ziejącego ogniem.          Na terenie parku znajduje się też całe mnóstwo gier rozwijających zmysły u dzieci, są to: labirynty ze słomy, labirynty linowe i wierzbowe a także gruntowe, są też takie, które wymagają logicznego myślenia-labirynty panelowe, łamigłówki i puzzle.labirynt wierzbowy 
labirynt linowy

labirynt gruntowy

          Jakby było tego mało, co roku właściciele organizują także różnego rodzaju warsztaty : szycie maskotek, ceramika, mozaika, wiklina, mydełka glicerynowe, rzeźbienie w dyniach itp.
Chyba chwile przed nami odbywały się warsztaty dyniowe i wbrew pozorom nie trafiliśmy na lampiony hallowenowe ale przepiękne dyniowe rzeźby.

          Ciekawą atrakcją jest też MOTYLARNIA, w której można spotkać przepiękne okazy motyli występujących zarówno w Polsce, jak i w krajach egzotycznych, niestety nie mogliśmy wejść do środka - była zamknięta ale można zobaczyć ją TUTAJ. Przed wejściem znajdują się nasadzenia roślinne, głównie byliny mające za zadanie przyciąganie jak największej ilości różnych motyli i innych owadów.
Między roślinami znaleźć można także domek dla owadów.

Na zewnątrz Motylarni zostały posadzone różne gatunki bylin przyciągające motyle i inne owady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz