piątek, 24 października 2014

Rozplenica japońska - trawa obok której nie przechodzi się obojętnie.          Rozplenica japońska -  (Pennisetum alopecuroides) zwana też piórkówką japońską.
Gęste kępy zwracają uwagę, nawet jeżeli nie są posadzona  na pierwszym planie w ogrodzie.
W ogrodzie może być sadzona pojedynczo jak i w dużych grupach, zarówno w ogrodach naturalistycznych jak i nowoczesnych. W donicach, w zestawieniu z innymi roślinami także prezentuje się doskonale. Niewątpliwym jej atutem jest możliwość wykorzystania kwiatostanów przypominających szczotki do butelek lub lisie ogonki, w suchych bukietach.
Jednym zdaniem - trawa o wszechstronnym zastosowaniu.Rozplenice zwracają uwagę, nawet jeżeli nie są posadzona na pierwszym planie w ogrodzie.

Jednak aby obficie zakwitła potrzebuje przepuszczalnego podłoża, zazwyczaj słonecznego miejsca ale dobrze radzi sobie w miejscach półcienistych.  Puszyste kwiatostany zdobią rabaty już od końca lipca. Trawa ta powinna być sadzona w miejscach osłoniętych i okrywana na zimę. Żwir i woda są idealnym tłem dla tej rośliny.

Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi trawami.
Rozplenica japońska odmiana 'Rubrum'

9 komentarzy:

 1. Ja nie przepadam za trawami, jeżeli już to niskie. Na pewno o tej porze przyciągają wzrok ale są dość kłopotliwe, cięcie takiego rozrośniętego egzemplarza wymaga siły i czasu. Wolę ten czas poświęcić bylinom :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o dorosłe trawy to faktycznie można się napracować przy ścinaniu.. ale czy są kłopotliwe to bym się spierała.. jak dla mnie większość jest bezobsługowa, prócz wiosny oczywiście..

   Usuń
 2. Ach te trawy ;-) Rozplenica jest dla mnie jedną z najbardziej urokliwych...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ją lubię. A najbardziej lubię ja dotykać, więc u mnie rośnie przy ścieżce. Dziś rano rozważałam czy nie dokupić jeszcze kilku kępek...
  Pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym podzieliła ją na wiosnę, najbardziej jest się dumnym z własnej hodowli..

   Usuń
 4. Piękny ogród i piękna roślina :) Faktycznie, nie da rady obok niej przejść obojętnie, przykuwa oko i uwagę :) Piękne zdjęcia, podkreślające jej urok :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli sama miałabym wskazywać taką trawę ozdobną obok której ciężko przejść obojętnie to na pewno byłaby to https://florexpol.eu/trawy-ozdobne/7221-trawa-pampasowa-rozowa.html . Róż to mój ulubiony kolor a ta trawa może stanowić jedną z największych atrakcji jesiennego ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w aranżacji ogrodów, natomiast nie ukrywam, że bardzo interesuje mnie ta tematyka. Ostatnio zamówiłam sobie porządne narzędzia https://www.alpina-garden.com/pl/ , którym mam zamiar ogarnąć jakoś swoją przestrzeń wokół domu.

  OdpowiedzUsuń